МЕНЮ
Коли ринок об'єднується - можливо все. Крига таємності скресає. - 1

ФГВФО обіцяє більше не приховувати даних про активи, виставлені на продаж - у відповідь на запит комерційних електронних торговельних майданчиків.

Фонд гарантирования вкладов физлиц изменит перечень информации, предоставляемый электронным биржам при продаже залогового имущества проблемных банков. Об этом UBR.ua сообщила директор департамента консолидированных продаж и управления активами ФГВФЛ Юлия Берещенко.

В новой форме подачи данных чиновники пообещали учесть предложения, внесенные торговцами. Как ранее писал UBR.ua, соответствующее письмо недавно было направлено в Фонд платформой Ubiz.ua (через которую работает 20 бирж).

"Исполнительная дирекция Фонда гарантирования вкладов физлиц приняла "Положение по организации продажи активов (имущества) ликвидируемых банков", где заложены принципы раскрытия информации, в том числе и в отношении кредитных активов, включая все блоки, изложенные в письме. Документ передан на регистрацию в Минюст", — заверила Берещенко.

Напомним, вчера ситуация обстояла совсем иначе.

Електронні біржі та факторингові компанії попереджають, що чинний стан справ щодо розкриття інформації про активи неплатоспроможних банків, які виставляються на продаж, не сприяє формуванню адекватної ринкової ціни на майно і права вимоги. Відтак, просять ФГВФО розкрити інформацію про активи неплатоспроможних банків. 

Електронні біржі, які акредитовані Фондом гарантування вкладів для організації торгів активами неплатоспроможних банків, скаржаться на недостатнє розкриття інформації про лоти, які ФГВФО виставляє на продаж. Про таке заявив директор порталу Ubiz.ua Дмитро Бойко.

"Ubiz.ua надає платформу для роботи понад 20 біржам, 11 з яких є учасниками ринку продажу активів у процедурах ФГВФО. Ми отримуємо оперативну інформацію від організаторів аукціонів. Вони масово скаржаться на недостатній рівень розкриття інформації з боку ФГВФО", - заявив Дмитро Бойко. Він пояснив, що переважна більшість скарг надходить саме щодо продажу прав вимоги за кредитними договорами, зокрема щодо опису заставного майна. 

"З боку ліквідаторів банків організаторам аукціонів, ліквідаторами банків надається інформація лише про початкову вартість лоту та номер кредитного договору. Хоча - що таке номер кредитного договору? Це лише внутрішній номер документа банку і без додаткових відомостей він не має жодної інформаційної вартості, не дає можливості перевірити публічну інформацію в реєстрах для ухвалення рішення про потенційну інвестицію. Вважаю недостатнє розкриття інформації - чи не найголовнішою причиною того, що продажі ФГВФО знаходяться на вкрай низькому рівні, а найбільш ліквідні активи продаються, як правило «своїм», або тим компаніям,які мають ексклюзивний доступ до інформації про майно", - додав Дмитро Бойко.

У свою чергу, директор Асоціації "Біржові та електронні майданчики" Олег Падалка заявив: "Склалася дивна ситуація. На приватні електронні майданчики, які власне створили електронний ринок банківських активів - сьогодні хочуть повісити всіх собак! Нас зробили заручниками і намагаються зробити "крайніми" у ситуації, яка по суті не залежить від майданчиків. Якщо взяти механізм оприлюднення інформації під час проведення аукціонів, то майданчики оприлюднюють виключно ті дані, які надає і погоджує Комітет Фонду за участю департаменту консолідованих продажів. Майданчики практично позбавлені можливості впливати на зміст даних по кожному лоту, який виставляється Фондом".

Біржі та факторингові компанії сформулювали та узгодили мінімальний перелік інформації, необхідної інвестору для прийняття рішення. До переліку увійшли:

- Назва боржника, код ЄДРПОУ, адреса (інформація про фізичну особу, з урахуванням обмежень, передбачених Законом );

- Інформація про зобов’язання: валюта кредиту, дата виконання зобов’язання, сума боргу на дату прийняття рішення про продаж (сума кредиту + нараховані відсотки, пеня 

- Інформація про заставу: іпотека, застава, порука, гарантія; дата, номер договору, опис предмета застави, його місце знаходження, віднесення до зони АТО.

- Інформація про претензійно-позовну роботу: досудове врегулювання; суд (номер справи, область), банкрутство (номер справи), виконавче провадження (номер виконавчого провадження) інша інформація;

- Сканкопії документів кредитної справи.

Ubiz.ua вже надіслав до ФГВФО запит з вимогою забезпечити розкриття усієї переліченої інформації (копію додаємо). 

Адміністратор порталу Ubiz.ua ТОВ «Ю.Софт» вже врахував пропозиції  інвесторів і забезпечив наявність відповідних полів (розділів) при подачі інформації про продаж  права вимоги за кредитними договорами, а також можливість завантаження сканкопій документів кредитної справи. Відповідно така можливість з’явилася у всіх організаторів аукціонів, що використовують систему Ubiz.ua. 

"Фактично, ми вже створили інструмент для роботи з інвесторами - як українськими, так і закордонними. Тепер - справа за наданням такої інформації з боку Фонду. Адже згідно зі статтею 51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", саме нормативними актами ФГВФО встановлюються вимоги до змісту та строків оприлюднення інформації про продаж майна. Ми повинні чітко розуміти - що більше інформації про виставлений на продаж актив є у вільному доступі для інвесторів, то більше покупців візьмуть участь у торгах, і ціна продажу буде максимально можливою." - резюмував Дмитро Бойко.

"Сьогодні яскравим прикладом того, як НЕ МОЖНА організовувати торги у розрізі розкриття інформації про лоти - для ринку слугує державна система електронних торгів арештованим майном СЕТАМ. Цей майданчик "відзначився" шаленою кількістю скарг з боку потенційних покупців майна та боржників - саме через те, що важлива інформація про лоти просто приховується. А на ринку банківських активів (підозрюємо, саме з цієї причини) - у минулому році показав чи не найгірші результати. Тож постає питання: чому Фонд замість сприяти максимальному розкриттю інформації на прозорих акредитованих майданчиках незалежно від форми власності - під тиском Кабміну - передає найбільш ліквідні активи на реалізацію саме до СЕТАМ?" - обурений Олег Падалка.

"Можливо, саме непрозорі торги на СЕТАМі є "взірцем" для Фонду і Кабміну? Можливо, чиновникам просто зручно і вигідно реалізовувати активи без оприлюднення навіть мінімальної інформації про майно? Попереджаю - постраждають вкладники банків (і не тільки збанкрутілих) і державний бюджет. Тому ми приєднуємося до вимог, які ринок висуває до Фонду - припинити приховувати важливу для інвесторів інформацію", - резюмував директор Асоціації "Біржові та електронні майданчики".